Lokalizacja: Pomorskie, Polska     Data : 2022     Powierzchnia: 800 m²

Wśród starej, sopockiej zabudowy willowej, na kameralnej działce, zaprojektowany został budynek wielorodzinny z czterema dwupoziomowymi mieszkaniami w jego wnętrzu. Obiekt o współczesnym wyrazie i delikatnym detalu czerpie inspiracje z otaczającej go historycznej zabudowy – drewniane podziały na elewacji wprost nawiązują do ścian szachulcowych, a parter, tak jak kamienne cokoły istniejących budynków, został zaakcentowany przez zastosowanie cegły klinkierowej.

Forma obiektu to dwie prostopadłościenne bryły przekryte dwuspadowymi dachami, oparte na planie prostokątów, stykających się ze sobą jednym z boków. Dzięki takiemu ukształtowaniu obiekt nie przytłacza swoją skalą i staje się przystępny w odbiorze. Zaprojektowane lukarny, wykończone deskami z modrzewia syberyjskiego, pozwoliły nie tylko na zwiększenie użyteczności poddasza, ale także nadały budynkowi charakteru.

W projekcie elewacji ograniczono się do wykorzystania czterech materiałów wykończeniowych, również zaczerpniętych z sąsiadującej historycznej zabudowy: betonu, białego tynku, drewna i ceramiki. Dzięki temu budynek wraz z otoczeniem tworzy harmonijną całość.

Zespół projektowy: Marek Kruk, Tomasz Sroczyński, Paweł Pacak.

Image: DIG Group.

BWS 2022-

[info+]