Lokalizacja: Gdańsk, Polska     Data : 2011-2019     Powierzchnia: 3600 m²     Nagroda: 1 nagroda w Konkursie SARP

Podstawowym założeniem dla projektowanego terenu jest próba stworzenia jednolitego i czytelnego znaku przestrzennego siedziby Pomorskiej spółki Gazownictwa. Stanowi on charakterystyczny punkt odniesienia dla reszty terenu bardzo zróżnicowanego estetycznie i funkcjonalnie. Owy klaster zieleni kształtowany jest w kontekście znaczenia, prestiżu, relacji z pracownikami, ma też za zadanie wprowadzić powiew świeżości do otoczenia poprzemysłowego, ma on również na celu wprowadzenie nowej jakości w postrzeganiu firmy zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu.

Architekturę nowej siedziby Pomorskiej Spółki Gazownictwa stanowi zlokalizowany w miejscu nieistniejącego już zbiornika na gaz, zwarta okrągła bryła z wewnętrznym atrium.  Bryła budynku z patiem zapewnia naturalne przewietrzanie, zapewnia dobre doświetlenie traktu biurowego oraz tworzy własny wewnętrzny kontekst. Wycięcia w parterze podkreślają główne wejścia do budynku. Duże dwukondygnacyjne otwarcie w wyższej części budynku skierowane jest na panoramę Starego Miasta.

Elewacja poprzecinana lamelami przeciwsłonecznymi zapewnia intymność przy równoczesnym komforcie użytkowania. Nadrzędnym celem było poszukiwanie pasywnych rozwiązań w budynku biurowym opartych na architekturze (forma, funkcja, materiał, konstrukcja). Okrągły kształt budynku zachowuje najmniejszy stosunek elewacji zewnętrznej do powierzchni użytkowej oraz poprawia bilans energetyczny.

 

Zespół projektowy: Marek Kruk, Marzena Wytrykusz,  Współpraca: Interurban, Hago Architekci.

Zdjęcia: Tom Kurek

Pomorska Spółka Gazownictwa 2011-2019

[info+]